Komunikat ws. stosowania od 4.12.2011 r. rozporządzeń UE w zakresie dostępu do zawodu przewoźnika drogowego oraz zasad wykonywania przewozów drogowych osób i rzeczy
W poszczególnych przypadkach właściwe organy będą realizowały zadania związane z wydawaniem licencji w następujący sposób:
I. Międzynarodowy transport drogowy
1) Do dnia 4 grudnia 2011 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego wydaje licencje wspólnotowe na dotychczasowych zasadach wynikających z przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym oraz odpowiednich dotychczasowych przepisów UE.
2) Wnioski złożone w GITD przed dniem 4 grudnia 2011 r. o przedłużenie licencji wspólnotowej, której ważność upływa od 4 grudnia 2011 r., będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach, i traktowne jako kontynuacja uprawnień do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego. Licencje te będą wydawane na blankietach według dotychczasowego wzoru, na okres 5 lat.
3) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1072/2009 i 1073/2009 licencje wspólnotowe i uwierzytelnione wypisy z licencji wspólnotowej wydane przed dniem 4 grudnia 2011 r. (przed dniem stosowania tych rozporządzeń) obowiązują do dnia wygaśnięcia terminu ich ważności. W przypadku zgłoszenia przez przedsiębiorcę od dnia 4 grudnia 2011 r., wniosku o wydanie dodatkowego wypisu z licencji wspólnotowej do licencji udzielonej przed tym dniem, GITD będzie wydawał wypisy z licencji według wzoru określonego w Załączniku II do rozporządzenia (WE) 1072/2009 lub w Załączniku II do rozporządzenia (WE) 1073/2009 – z okresem ważności wypisu zgodnym z okresem ważności posiadanej licencji. Przy wydawaniu dodatkowego wypisu z licencji ocenie podlegać będzie wyłącznie zdolność finansowa przedsiębiorcy, zgodnie z przepisem art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 1071/2009.4) Wnioski o wydanie nowej licencji wspólnotowej lub przedłużenie dotychczasowej złożone do GITD od dnia 4 grudnia 2011 r. będą rozpatrywane i realizowane zgodnie ze stanem prawnym wynikającym z acquis communautaire (przepisy UE) oraz ustawy o transporcie drogowym.
Do czasu odmiennego określenia w prawie krajowym (projektowana nowelizacja ustawy o transporcie drogowym) przyjmuje się, że wydanie licencji wspólnotowej jest równoważne ze sprawdzeniem warunków, o których mowa w art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 1071/2009 i tym samym wydaniem zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ww. rozporządzenia.
Ocena warunków dotyczących siedziby i bazy eksploatacyjnej oraz warunków w zakresie posiadania dobrej reputacji odbywać się będzie wyłącznie na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy – do czasu określenia sposobu dokumentowania ww. warunków w przepisach krajowych (projektowana nowelizacja ustawy o transporcie drogowym). Należy przy tym zaznaczyć, iż złożenie niezgodnego ze stanem faktycznym oświadczenia w tym zakresie zgodnie z art. 7 ust. 2 lit b. rozporządzenia nr 1072/2009 WE lub art. 21 ust 1 lit. b. rozporządzenia nr 1073/2009 WE, skutkować będzie odmową udzielenia uprawnienia lub cofnięciem licencji wspólnotowej.
Ocena warunków dotyczących zdolności finansowej odbywać się będzie na podstawie dokumentów wskazanych w przepisie art. 7 rozporządzenia nr 1071/2009 WE.
Ocena warunków dotyczących kompetencji zawodowych odbywać się będzie na podstawie certyfikatu kompetencji zawodowej, o którym mowa w § 2 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 października 2003 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.
Licencja wspólnotowa może być wydawana lub przedłużana na okres do lat 10. W przypadku 10-letniego okresu ważności licencji, opłata wynosić będzie podwójną stawkę pięcioletnią określoną w odpowiednio § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2007 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych.
Pozostałe stawki opłat wynikające z ww. rozporządzenia stosuje się odpowiednio.
II. Krajowy transport drogowy
W odniesieniu do starostów wydających nowe licencje na krajowy transport drogowy osób i rzeczy, które po wejściu w życie rozporządzenia nr 1071/2009 WE traktowane będą jako równoważne z wydaniem zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego organ stosować będzie odpowiednio zasady wskazane w komunikacie dla wydania licencji wspólnotowej.
Opłaty za wydanie licencji na transport krajowy i wypisów z tej licencji pozostają na niezmienionym poziomie i będą pobierane na dotychczasowych zasadach.