PARTNERZY i POLECANE STRONY

ODWIEDZINY

Dzisiaj 14

Wczoraj 82

W tygodniu 96

W miesiącu 1031

Od 2008 roku 698653

  • KPSPM
  • 25-lecie KPSPD
  • KPSPM
  • trackimo
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • zmpdbox
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM

Wprowadzenie Ecotax zawieszone na czas nieokreślony

Informacja z 14 października

Francuscy ministrowie środowiska i transportu oznajmili, że zawieszają na czas nieokreślony wprowadzenie kontrowersyjnej opłaty tranzytowej, tak zwanego "ecotax”. Podatek miał być pierwotnie wprowadzony w lipcu 2013 roku, ale od tego czasu jego wejście było dwukrotnie przesuwane, przedtem jednak podatek został zamieniony na opłatę tranzytowa. Opłata tranzytowa dotyczyć miała pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t dmc poruszających się po najczęściej używanych autostradach. Sieć obowiązywania podatku została ograniczona z początkowych 15 tys. km do 4 tys. km autostrad. W takiej postaci podatek miał obowiązywać od stycznia 2015 roku, jednak rząd francuski zawiesił na czas nieokreślony jego wejście w życie.

Źródło: Automotivelogisticsmagazine.com

Informacja z 8 października

Październik we Francji może zamienić się w koszmar dla ruchu drogowego. Kilka organizacji zawodowych przewoźników (FNTR Unostra, TLF i CSD), które domagają się od rządu zmian we wprowadzeniu podatku ecotax dla pojazdów ciężarowych ogłosiło, że 13 października w godzinach porannych rozpoczną protesty na drogach Owernii, Burgundii, Limousin, Poitou-Charente, które następnie rozszerzą na inne regiony (wschodnie oraz na północnym zachodzie, a następnie Rhône-Alpes, Midi-Pyrénées, Aquitaine, Languedoc Roussillon, północna Normandia oraz Ile-de-France et PACA). Według FNTR działania te mogą polegać na blokadzie dróg lub powolnym ruchu pojazdów ciężarowych. Protest może trwać kilka dni.

Również stowarzyszenie przewoźników Organisation des Transporteurs Routiers Européens (OTRE), które w dużej mierze reprezentuje małe firmy transportowe, postawiło rządowi francuskiemu ultimatum - żądanie wycofania się z planów wprowadzenia podatku tranzytowego dla samochodów ciężarowych. To ta organizacja zorganizowała w listopadzie 2013 roku blokady dróg we Francji, domagając się rezygnacji z wprowadzenia powyższych opłat.

Stowarzyszenie OTRE dało władzom francuskim tydzień (do 15 października) na podjęcie decyzji o "definitywnym odwołaniu" podatku, jednocześnie ostrzegając, że jeśli tak się nie stanie, to jego członkowie podejmą "działania na dużą skalę" począwszy od 17 października. Pociągnie to za sobą zablokowanie dróg i centrów dystrybucji, co może doprowadzić do ogólnokrajowego strajku transportu towarowego.

W wywiadzie dla francuskiego radia minister gospodarki Ségolène Royal wezwała przewoźników do spokoju i podkreśliła, że wysokość podatku została zmniejszona w wersji zmodyfikowanej. Rząd zmniejszył z 15 000 do 4 000 km wielkość sieci drogowej objętej opłatami i przesunął termin jej obowiązywania, pierwotnie zaplanowany na dzień 1 stycznia.

Opr. ZMPD/DTR/ACH

Źródło: Le Figaro

Pismo Isabelle Maître - przedstawicielki stowarzyszenia FNTR w Brukseli.