PARTNERZY i POLECANE STRONY

ODWIEDZINY

Dzisiaj 0

Wczoraj 70

W tygodniu 394

W miesiącu 1329

Od 2008 roku 698951

  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • trackimo
  • 25-lecie KPSPD
  • zmpdbox
  • KPSPM
  • KPSPM

ZMPD monituje władze polskie i instytucje zagraniczne

 

1 stycznia 2015 r. w Niemczech wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wynagrodzenia minimalnego. Niemiecki ustawodawca określił płacę minimalną na poziomie 8,50 euro brutto za godzinę na całym terytorium Niemiec.

Nowe prawo niemieckie wprowadza także obowiązki meldunkowe dla pracodawców zagranicznych delegujących swych pracowników do pracy w Niemczech. Pracodawca zobowiązany będzie zgłosić swych pracowników w urzędzie celnym i wskazać osobę upoważnioną do ewentualnego kontaktu z tym urzędem.

Wiele wskazuje na to, że stawka ta obowiązywać będzie również w stosunku do kierowców zatrudnionych w polskich firmach przewozowych, które wykonują przewozy drogowe na terytorium Niemiec, w tym również przewozy tranzytowe przez terytorium tego kraju.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce jest zaniepokojone działaniami niemieckiego ustawodawcy i podejmuje intensywne działania w kraju i za granicą, w celu uzyskania wiążącej interpretacji przepisów niemieckich i jednoznaczne określenie, jakich sytuacji przepisy te będą faktycznie dotyczyć. Pisma w tej sprawie zostały wystosowane do Komisji Europejskiej, Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego IRU, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Gospodarki (załączamy je poniżej). Zrzeszenia przewoźników innych państw europejskich również analizują obecnie przepisy niemieckie i podejmują interwencję w tej sprawie. ZMPD współpracuje w tym zakresie z przedstawicielami stowarzyszeń zagranicznych.

 

Warto zaznaczyć, że niemieckie przepisy nie były omawiane na forum międzynarodowym, żadna informacja dotycząca ich procedowania czy wejścia w życie nie była sygnalizowana innym zainteresowanym państwom.

Biorąc pod uwagę mobilny charakter pracy kierowców w transporcie międzynarodowym działania ustawodawcy niemieckiego wykraczają poza wymiar krajowy i wpływają negatywnie na transport międzynarodowy.

ZMPD na bieżąco monitoruje sytuację w Niemczech i wszystkie otrzymywane w tym zakresie informacje czy interpretację będziemy na bieżąco zamieszczać na naszej stronie internetowej.

Informacja własna ZMPD. Opr. JP

    Pobierz
  Pismo do IRU  

    Pobierz
  Pismo do Komisarza ds. Mobilności i Transportu  

    Pobierz
  Pismo do Komisarza ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego  

    Pobierz
  Pismo do Ministra Gospodarki  

    Pobierz
  Pismo do Ministra Infrastruktury  

    Pobierz
  Pismo do Ministra Spraw Zewnętrznych  

    Pobierz
  Pismo do Ministra Pracy i Polityki Społecznej  

 

    Pobierz
  Pismo do Dyrektora Łukasza Twardowskiego