Kontrole BAG dot. dokumentacji przy kabotażu
Kontrole polskich firm wykonujących kabotaż na terenie Niemiec wykazują częste i rażące braki w dokumentacji. Braki te prowadzą do nakładania wysokich kar administracyjnych. Po stwierdzeniu braków w dokumentacji organy kontrolne BAG pobierały tzw. kaucję na poczet w wysokości od 1250, do 2500 euro.
W związku z powyższym pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to jakie dokumenty należy posiadać.
Obowiązek prowadzenia dokumentacji przy transportach kabotażowych wynika z ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych, dalej nazywane Rozporządzeniem NR 1072/2009 oraz niemieckiego Rozporządzenia o transgranicznym transporcie towarowym i kabotażowym z dnia 28 grudnia 2011 roku wydane jako uzupełnienie do ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r.dotyczące wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych w Niemczech zostało wydane, dalej nazywane GüKGrKabotageV.
Na postawie art. 8 ust. 3 Rozporządzenia NR 1072/2009 oraz § 17a ust. 3 GüKGrKabotageV przewoźnik powinien posiadać wyraźny dowód potwierdzający przewóz w przychodzącym ruchu międzynarodowym (uwaga chodzi tu dokument dotyczący przejazdu z zagranicy na teren Niemiec, o miedzynarodowy list przewozowy CMR) oraz każdy kolejny wykonany przewóz kabotażowy (uwaga chodzi tu o list przewozowy zgodnie z przepisami niemieckiego Kodeks handlowego.
Dowód ten obejmuje następujące dane dla każdego przewozu:
- nazwę, adres i podpis nadawcy;
- nazwę, adres i podpis przewoźnika;
- nazwę i adres odbiorcy, jak również po dokonaniu dostawy– jego podpis oraz datę dostawy rzeczy;
- miejsce i datę odbioru rzeczy oraz miejsce ich przeznaczenia;
- nazwę będącą w powszechnym użyciu określającą charakter rzeczy oraz metodę pakowania, a także, w przypadku rzeczy niebezpiecznych, ich ogólnie przyjętą nazwę oraz liczbę opakowań i ich specjalne oznaczenia oraz numery;
- masę brutto rzeczy lub ich ilość określoną w inny sposób;
- numery rejestracyjne pojazdu silnikowego i przyczepy.
Dokumentacja ta może być okazywana na podstawie dokumentu towarzyszącego albo na podstawie innego do tego przeznaczonego dokumentu transportu, lub też w formie elektronicznej. Jak wskazaliśmy powyżej wszystkie informacje są z reguły zawarte w liście przewozowym.
Personel przejazdu muszą dokumentację posiadać koniecznie przy sobie i okazać na żądane organów kontrolnych.
Zwracamy uwagę na konieczność starannego prowadzenie ww. dokumentacjii.
Tylko kompletne i poprawne wpisanie danych zapewnia, że nieedziecie Państwo mieli problemów podczas kontroli.
Kary dla przedsiebiorcy przewidziana w katalogu kar do niemieckiej ustawy o transporcie drogowym za brak lub niekompletną dokumentację wynosi 2500 euro w przypadku winy umyślnej i 1250 euro w przypadku winy nieumyślnej .
Dla firmy istnieje mozliwości odowłania się. Z naszego doświadczenia istnieją bardzo duże szanse na znaczne obniżenie kar w wyniku odwołania przy odpowiedniej argumentacji.