ODWIEDZINY

Dzisiaj 22

Wczoraj 42

W tygodniu 438

W miesiącu 1209

Od 2008 roku 594092

  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • KPSPM
  • 25-lecie KPSPD
  • KPSPM

Polska-Rosja: 28 stycznia 2016 r. rozmowy się NIE odbyły, delegacja rosyjska nie przyjechała

Stanowisko prezesa ZMPD Jana Buczka

Gra, którą od jakiegoś czasu toczą przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Transportu, jak i rosyjskich przewoźników, jest niekorzystna dla gospodarki obydwu krajów, o czym już wcześniej wielokrotnie mówiłem. Rosjanom wydaje się, że metodami administracyjnymi i nieczytelną grą mogą łamać międzynarodowe umowy i utrwalone międzynarodowe praktyki. Doprowadzili do przyjęcia przepisów, które eliminują nas z przewozów do Rosji. Redukcja naszego udziału do 10 – 15 procent jest absolutnie nie do zaakceptowania. Bezkompromisowe dążenie do wyeliminowania nas, Polaków, z tego rynku prowadzi do dużych strat także u przewoźników rosyjskich. Dlaczego ich przedstawiciele nie dbają o swoich - jest dla nas absolutnie niezrozumiałe. Sami zaproponowali kolejną turę rozmów w Gdańsku, do czego się zastosowaliśmy. Jest co najmniej zastanawiające, dlaczego nas nie poinformowali, że nie będą w nich uczestniczyć. Odpowiedzi na to pytanie powinniśmy szukać nie tylko my, ale również sami przewoźnicy rosyjscy. Oczywiste jest, że od 1 lutego przewoźnicy polscy i rosyjscy nie będą mogli uczestniczyć w obsłudze tego rynku. Polscy przewoźnicy muszą wrócić do Polski przed północą 31 stycznia. Minister Jerzy Szmit, pomimo tego, co się teraz wydarzyło, jeszcze raz zaprosił delegację rosyjską na rozmowy, ponieważ ich wynik nie jest sprawą osobistą uczestników negocjacji. Rosjanie muszą sobie uświadomić, że taką postawą narażają na ogromne straty gospodarcze nie tylko przewoźników, ale interes gospodarczy obydwu krajów.

 

 

***

Позиция президента Ассоциации ZMPD Яна Бучека - ниже в приложении

 

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z 28 stycznia 2016 r.

Negocjacje w sprawie przewozów drogowych - nieobecność Rosjan

Poprzedni rząd nie przyjął w październiku ubiegłego roku delegacji rosyjskiej, jednakże my od razu przystąpiliśmy do działania i już dwukrotnie spotkałem się z wiceministrem rosyjskim. Kolejne spotkanie miało się odbyć dziś i jutro w Gdańsku. Strona rosyjska nie przyjechała pomimo zapewnień składanych w Swietłogorsku tydzień temu – powiedział 28 stycznia 2016 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podczas briefingu prasowego w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Na 28-29 stycznia 2016 r. w Gdańsku zaplanowano kolejną turę negocjacji w ramach polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Tematem rozmów miały być zasady wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenie wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 rok.

Wystąpimy do ministra transportu Federacji Rosyjskiej z prośbą o podanie przyczyny niestawienia się delegacji na umówione spotkanie. Ze swojej strony wyrażam wolę dalszych rozmów – dodał wiceminister Szmit.

To nie pierwszy w ostatnich latach przypadek, gdy rozmowy dotyczące zasad przewozu towarów pomiędzy Polską i Rosją prowadzone są praktycznie do ostatniej chwili – wygaśnięcia dotychczasowych zezwoleń. A te tracą ważność 31 stycznia 2016 r.

Oznacza to, że polskie pojazdy ciężarowe powinny opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej najpóźniej 31 stycznia 2016 r.

Obecnie MIB analizuje dalsze, możliwe do podjęcia działania.

 

Zaplanowana na 28 - 29 stycznia 2016 r. w Gdańsku kolejna tura rozmów Polsko - Rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych nie odbyła się. Delegacja rosyjska nie przyjechała do Gdańska.

Podsekretarz stanu Jerzy Szmit i przedstawicie organizacji zrzeszających przewoźników drogowych   wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się w  w Gdańsku. 28 stycznia. Jej tematem były tegoroczne negocjacje z Rosją o zasadach wykonywania przewozów drogowych oraz ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na rok 2016o przewozach drogowych między Polską a Rosją.

 

Позиция президента Ассоциации ZMPD Яна Бучека -  (pobierz plik pdf)

Znajdź nas na Facebook